عرض سلام و ادب
دیشب در گروه انجمن تلاشگران جوان پویا سوالی را مطرح کردم مبنی بر اینکه « اگر شما مدرس دانشگاه بودید از چه روشی در تدریس استفاده می کردید »، برخی از اعضا محترم پاسخ دادند که در ذیل متن آنها درج می گردد:
1- سلام استاد
شب تون بخیر
ب عنوان کسی ک داره تدریس میکنه الان میگم اگر من در دانشگاه تدریس میکردم
اولین و مهم ترین کار از نظر من این بود در جلسات اول ی ارزش یابی میکردم و متوجه میشدم ک بجه ها در چ سطحی هستند
و سعی میکردم کلاسم بیشتر دانشجو محور باشه و خود دانشجو از طریق پروژه و تحقیق درگیر درس باشه و از این طریق درس رو یاد بگیره
بنظره بنده یادگیری از روی کتاب ب تنهایی کافی نیست و باید پروژه های طراحی شود.
مباحثی داخل کلاس باشه

2- سلام استاد
من اگر مدرس بودم، حین تدریس حتما حتما از شوخ طبعی استفاده می کردم، البته تا حدی که کلاس از دستم خارج نشود.
چون کلاسی که خشک باشه نه تنها دانشجو درس رو با علاقه گوش نمیده بلکه ترجیح میده اون کلاس رو ترک کنه...
و اینکه هنگام نظر دادن، به نظرات همگی حتی نظرات اشتباه احترام میذاشتم و این حق رو میدادم که همه راحت حرف بزنند.
برای تدریس از پاور، فیلم اموزشی، عکس و... استفاده میکردم تا فقط تدریس صرف از روی کتاب و جزوه نباشه و یادگیری هم بهتر انجام می شود.

3- سلام و وقت بخیر
بنده اگر مدرس بودم تمام تلاشم رو این بود تمام تدریسم با برقرار کردن ارتباط چشمی نباشه استادانی هستند که علم بسیار بالایی دارند اما توانایی تدریسشون توی کلاس به این علت کم میشه دوم اینکه کلاس رو تنها بر مبنای تنها استاد یا تنها دانشجو نمیذاشتم کلاس درس باید دارای روابط دوطرفه باشه همونجوری که استاد انرژی خودش رو برا تدریس میزاره دانشجوها هم موظف هستند به همون میزان انرژی بزارن مطلب سوم اینکه کلاسی که صرفا درس باشه چه برای استاد چه برای دانشجو خسته کننده میشه اما نکته ای که وجود داره اینه که استاد باید بتونه هم کلاس رو از جو خشک خارج کنه و هم کنترل کلاس رو حفظ کنه
با تشکر از توجهتون🙏🏻

4- سلام
شبتون بخیر
منم با نظر دوستان موافقم و مطلبی که من میخوام بهش اشاره کنم اینه که
به عنوان یک استاد نظرات و افکار دیگران رو در کمال احترام بپذیرم و اعتمادات و افکار خودم رو به جای درس به خورد دانشجو*ها ندم...!
چون خواسته یا نا*خواسته دانشجو از افکارِ استاداشون تاثیر میگرن و این خیلی مهمه که در کلاس چه مطالبی بیان بشه...!
سپاس از شما🌸

5- سلام محدثه جان حرف دلمو زدید که سالیان ساله همین مدلی پیش می رم البته روش تدریس فعال راخیلی دوس دارم بیشتر مشارکت همیاری پرسش وپاسخ ودرگیر کردن دانش اموز ودانشجو در محورهاواهداف درس وقبل همه ارزشیابی تشخیصی به عمل میارم وسطح را می سنجم که به چه سبکی جلو برم
ایا روش سخنرانی ومتلکم وحده است یا بکارگیری دانش اموز ودانشجو باید محور کارم باشه
قطعا مشارکت دانشجو و دانش اموز در روند تدریس و یادگیری بهتر موثره
👌👌

6- سلام استاد،من اگر مدرس بودم اولين اوصولم در كلاس ايجاد ارتباط همراه بااحترام بود و مشاركت فعال دانش اموختگان از كلاسهايى كه فقط بچه ها از شروع كلاس به ساعتهاشون نگاه ميكنن خيلى بدم ميياد بايد دانشجوها انقدر گرم بحث شوند كه متوجه گذشت زمان نباشن🌺

7- سلام استاد همین که استاد راه بره وحواسش به بچه ها باشه به خودی خود باعث تمرکز فرد میشه اما صدای ملو وآرام آدمو به خواب میبره به خصوص استادی که مدام میشینه کلاس باید با چالش های درسی همراه باشه👍

8- سلام
من اگر استاد بودم از پاور و فیلم های آموزشی کتاب های دیگه ولی مرتبط و مهم استفاده میکردم.
و حتما برای دروسی که احتیاج هستش تا دانشجو از نزدیک ی سری چیزا رو حس کنه سعی میکردم کهریزک، مدارس استثنائی ، بیمارستان،و..... دانشجو رو ببرم تا از نزدیک متوجه بشه و درک کنه مثل دروس سالمندی، نیاز، آسیب.
و یا یک سری از حرکات ها مثل تیک و لکنت و تکرار و.....سر کلاس اجرا میکردم تا حین تدریس متوجه ی علائم بشه و کلاس هم خشک نباشه.
کنفرانس رو اجباری نمیکردم اما برای شخصی که بهترین کنفرانس رو بده بهترین نمره رو براش در نظر میگیرم.
خنده و انرژی هم که حتما باید باشه.
حضور وغیابم مهم نیست😁